O Liturgii Świętej

LiturgiaMoi kochani, dzisiaj pragnę dotknąć tematu, który w sposób szczególny jest bliski mojemu sercu. Jest to temat Liturgii. Na przestrzeni wieków liturgia dla chrześcijan stawała się centrum ich życia. Liturgiczna celebracja Eucharystii od zawsze kierowała nasze oczu ku Bogu, ku temu, co święte, co piękne. Katechizm Kościoła Katolickiego określa liturgię mianem szczytu, do którego zmierza działalność Kościoła. To niezaprzeczalna prawda, ponieważ to właśnie na liturgii eucharystycznej spotykamy się, jako wspólnota, aby celebrować mękę, śmierć i zmartwychwstanie naszego Pana. Skoro liturgia jest ukazana przez Kościół w sposób tak ważny to my, jako chrześcijanie jesteśmy w sposób szczególny dbać o jej piękno. Nie możemy zgodzić się na różnego rodzaju dewiacje liturgiczne, które w sposób szczególny rozlały się wskutek złego zrozumienia tego, co dał nam Sobór Watykański II.

Gdy mówimy o Liturgii nie sposób nie wspomnieć Benedykta XVI, który od zawsze dbał i strzegł piękna liturgii. To właśnie temu wielkiemu papieżowi zawdzięczamy „Ducha Liturgii” – piękne dzieło, które ukazuje to, że Liturgia jest niejako centrum życia chrześcijańskiego. Liturgia jest odbiciem blasku samego Boga, dlatego należy strzec godnego jej sprawowania. Nie możemy mówić o pełnej miłości do Boga i Kościoła, jeżeli nie dbamy o Liturgię. Wielu z nas szuka na Liturgii jakiegoś show, jakiegoś mega odlotu. To nie o to tu chodzi. Przychodzimy na Liturgię, aby doświadczyć spotkania z Żywym i Prawdziwym Bogiem, który pragnie przemawiać do Nas przez liturgię. „Liturgia nie powinna zamieniać się w wielki, masowy spektakl, który wymaga reżyserów i genialnych aktorów” – te piękne słowa Benedykta XVI bardzo dobre oddają ducha Liturgii. Liturgia jest pokornym spotkaniem Miłości z nicością nas samych. Bez Boga jesteśmy nikim. Jesteśmy prochem. Godna i dobrze sprawowana Liturgia jest wyrazem naszej miłości ku bogu, jest to wyraz naszego szacunku do Boga. Jeżeli mówimy o miłości do Boga to musimy przepuszczać to poprzez pryzmat Liturgii. Liturgia to spotkanie, a jeżeli kogoś kocham, szanuję, jeżeli na kimś mi zależy to staram się, aby spotkanie było jak najlepiej i jak najgodniej przygotowane.

Tak trudno jest patrzeć, kiedy dochodzi do wielorakich nadużyć w sferze Liturgii. Wielu z nas stara się dostosować Liturgię do swoich oczekiwań czy wymogów zapominając, że liturgia jest wychwaleniem Boga i to ku Niemu kierujemy Liturgię. W Liturgii nie ma miejsca na udziwnienia, na perwersje i nadużycia. Nie róbmy z Liturgii chłamu, tylko pamiętajmy, że Liturgia ma miejsce szczególne w życiu chrześcijanina, który poważnie traktuję swoją wiarę.

Proszę Was z całego serca abyście zawsze żywili troskę o piękno Liturgii. Proszę abyście modlili się o jej piękno oraz należyte i godne sprawowanie.

1 komentarz do “O Liturgii Świętej

  1. Zgadzam się z Tobą w 100%. No cóż trzeba nam wciąż odkrywać piękno Boga i liturgii która ma nas do Niego prowadzić. Szkoda że tak wielu ludzi traktuje Eucharystię jak swego rodzaju „spektakl” który się widziała już nieskończenie wiele razy, a wszelkie „nowości” czyli odchyły są przyjmowane z ogromnym entuzjazmem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *